محل تبلیغ شما
محل تبلیغ شما

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

تغذیه کودکان در مدرسه با دقت به اینکه آنان مشغول یادگیری درس و علم میباشند از اهمیت زیادی برخوردار هست که والدین باید به آن دقت ...

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه 

تغذیه کودکان در مدرسه با دقت به اینکه آنان مشغول یادگیری درس و علم میباشند از اهمیت زیادی برخوردار هست که والدین باید به آن دقت کنند. اگرچه مثل سال‌هاي خیلی دور و تا كمی نزدیك، یعنی سال‌هاي آغاز دهه60، مدارس دو و سه مجذوب وجود ندارد، اما برنامه درسی بچه‌ها به‌گونه‌اي تنظیم شده كه اغلب آن ها وعده ناهار را در مدرسه می‌گذرانند. بعد از صبحانه -كه اغلب بچه‌ها از خوردن آن گریزان میباشند- ناهار وعده اصلی غذای بچه‌هاست.

 

بنابراین باید برنامه خوراکی آن ها به درستی تنظیم شود تا دچار مشكلات تغذیه‌اي نشوند. علاه براین كه با تغییر در ساختار زندگی بچه‌ها باید در اوضاع تغذیه‌اي آن ها نیز تغییراتی ایجاد شود تا انرژی لازم را برای فراگیری و فعالیت بدنی داشته‌باشند. ببینیم برنامه خوراکی بچه‌ها با شروع سال تحصیلی اخیر باید چگونه باشد؟

 

بچه‌ها به پنج نوبت خوراكی نیاز دارند

وعده‌هاي خوراکی به پنج گروه تقسیم می شوند. سه وعده آن، وعده خوراکی اصلی یعنی صبحانه، ناهار و شام بوده و دو وعده دیگر بین این وعده‌هاي اصلی قرار دارند. اگر دوست دارید فرزندتان اضافه بر تغذیه تندرست، از نظر وزنی نیز شرایط مناسبی داشته باشد، باید برنامه خوراکی وی را به درستی تنظیم كنید.انچه باید كودكان به شكل هرروز دریافت كنند، با واحد «بشقاب» تعریف شده و مقدار خوراكی‌هاي موجود در این بشقاب همانند با عنوان «واحد» بیان میشود.

 

براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، بشقاب خوراکی كودكان باید هرروز حاوی برخی از خوراكی‌ها باشد تا شیوه تغذیه آن ها، شیوه تندرست باشد. درغیر این صورت با به هم خوردن تعادل تغذیه‌اي، بچه‌ها انچه را كه باید، دریافت نمی‌كنند. این نكته برای بچه‌ مدرسه‌اي‌ها بسیار مهم هست.

 

در كیف‌ بچه‌ها چه بگذاریم؟

وقتی بچه‌ها مدرسه میباشند، امكان مسواك زدن ندارند. بنابراین اگر خوراكی‌ها یا نوشیدنی‌هایي كه مصرف می‌كنند، مناسب نباشند، باعث پوسیدگی دندان‌ها میشود. برای حاضر كردن سبد خوراکی كودكان در مدرسه، به این موارد دقت كنید.

 

شیر

تركیب‌هاي خوب موجود در شیر آن را به غذای كاملی تبدیل كرده هست. به همین علت باید در سبد تغذیه‌اي هرروز دانش‌آموزان حتماً یك پاكت شیر یك نفره لحاظ شود. كلسیم موجود در شیر، باعث حفظ سلامت دندان‌ها میشود.

 

ماست

كلسیم و اسیدهای موجود در ماست به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها كمك می‌كنند.

 

هویج

خوراكی‌هایي مثل هویج، كلم بروكلی، سیب‌زمینی و كدو حاوی ویتامین A میباشند. این ویتامین برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ضروری هست. گاز زدن این خوراكی‌ها به تمیز شدن دندان‌ها هم كمك می‌كند.

 

سیب

این میوه، خوراكی شیرین و كم كالری هست. هیدرات كربن موجود در سیب به سلامت دندان‌ها صدمه نمیزند.

 

ساندویچ‌ها

بهتر هست با نان مناسب كم شیرین حاضر شوند. برای میان‌وعده می توانید كره بادام زمینی و نان به انها بدهید. ساندویچ بوقلمون یا تخم‌مرغ هم انتخاب‌هاي خوبی میباشند. این خوراكی‌ها همگی سرشار از كلسیم، فسفر، ویتامین D میباشند. بنابراین برای حفظ سلامت استخوان‌هاي فك و دندان مناسب میباشند.

 

ناهار با مزه سلامت دندان

برای آنكه یك تیر و دو نشان بزنید، بهتراست ناهاری را درنظر بگیرید كه سلامت دندان‌ها را به لحاظ تركیب‌هاي موجود در آن ها حفظ كند. این خوراكی‌ها باید به شكلی باشند كه هم به دندان صدمه نزنند و هم دارای تركیب‌هاي خوب باشند تا سلامت دندان حفظ شود.

 

این پنج نكته مهم هست

در وعده خوراکی بچه‌ها باید غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها گنجانده شود تا ویتأمین‌هاي مورد نیاز لثه‌ها تأمین شود.بچه‌ها را به خوردن خوراكی‌هایي مثل ساقه كرفس، سبزی و… عادت دهید. به این ترتیب زمانی كه مسواك نمی زنند، تأثیر خوراكی‌هاي شیرین روی دندان‌ها از بین میرود.

 

غذا هاي نشاسته‌اي را در برنامه خوراکی بچه‌ها بگنجانید؛ برای نمونه سیب‌زمینی. این خوراكی حاوی نشاسته و پتاسیم هست.

 

گذشته از خرید هر خوراكی حتماً اطلاعات روی بسته را بخوانید تا خوراكی‌هاي تندرست شامل انواع كم شیرین و… را انتخاب كنید.از دادن خوراكی‌هایي كه بین فضای دندان گیر كرده یا روی شیارهای دندانی می‌چسبند، امتناع كنید. این خوراكی‌ها مهمترین عوامل پوسیدگی دندانی در كودكان میباشند. تافی، چیپس، پفك و… از این گروه خوراكی‌ها میباشند.

 

كنترل نهایی

بچه‌ها را از نظر روانی برای شروع سال تحصیلی اخیر حاضر كنید. یكی از این راهكارها، خرید لوازم مدرسه مورد علاقه آنهاست.

 

نكته‌هاي لازم برای مراقبت‌هاي شخصی در مدرسه را با بچه‌ها بازبینی كنید.

 

هم زمان با شروع مدرسه، حتماً آن ها را در یك كلاس ورزشی ثبت‌اسم كنید تا میزان تحرك بدنی‌شان به‌طور ناگهانی افت نكند.

 

درمورد تنظیم زمان خواب و استراحت بچه‌ها مطمئن شوید. برای این كار از كمی گذشته از شروع مدرسه باید زمان خواب و بیداری را به زمان عادی بازگردانید.

 

سلامت انها را از نظر شنوایی، بینایی، تزریق واكسن و… بررسی كنید.

 

از سلامت جسمی انها از هر نظر مطمئن شوید. برای نمونه اختلالی در راه رفتن یا حركت دیگر اعضای بدن نداشته باشند

 

ترس از مدرسه، علامت دارد

از چند روز باقیمانده به شروع درس و مدرسه، فرزندتان بی‌علت هر روز دچار مشكل گوارشی، سردرد، حالت كسلی و عصبانیت و… هست. دكتر و دارو هم اثری ندارد. به ظاهر هیچ مشكلی نیست، اما چرا اوضاع جسمی فرزندتان به این شكل هست؟ این معما خیلی ساده ‌هست! این ها همگی علامت ترس از مدرسه میباشند.

 

با این علامت‌ها آشنا هستید؟ این نكته را هم فراموش نكنید كه همه ي این رفتارها، كاملا غیرارادی و ناخودآگاه بوده و واكنش روان، به تغییر شرایط هست. برای رفع این مشكل یا باید خودتان اطلاع لازم را داشته باشید یا از درمانگر كمك بگیرید.

 

سرگیجه

حالت ضعف، همراه با سرگیجه و حالت تهوع. این اوضاع كاملا شبیه به حالتی هست كه فرزندتان دچار مشكل گوارشی شده و علائم سرگیجه را نشان میدهد.

 

سردرد

شكایت از درد سر، به‌ویژه در ساعت‌هاي آغاز بیدار شدن از خواب و در زمان خوابیدن از مشكلات دیگر مدرسه‌هراسی هست.

 

مشكلات گوارشی

یبوست، اسهال، دل‌پیچه، بی‌اشتهایی و گاهی پراشتهایی، همگی علامت ترس فرزند شما از مدرسه هست.

 

پرخاشگری

فرزندتان ممكن هست سر هر مسئله كوچكی، حالت پرخاشجویانه داشته باشد.

 

گریه

اساس آن كاملا اضطرابی هست. گریه ممكن هست تا چندبار در روز در كودك دیده شود. این گریه ممكن هست با بهانه‌گیری همراه باشد. بهانه‌ها هم ممكن هست به شكل علاقه به خوردن چیزی، خریدن چیزی، رفتن به گردش خاصی و… دیده شود.

 

تكرر ادرار

ممكن هست اضطراب فرزندتان به شكل تكرر ادرار دیده شود. علاوه براینكه ممكن هست به شكل مقطعی دچار شب ادراری هم بشود. راهكار درمان این مشكل قطعا به رخ كشیدن مشكل و مشاجره و دعوا كردن با كود ك نیست.

 

ایجاد مشكل در روند تعلیم

گاه رفتارهایی از جانب برخی از بچه‌ها برای جلب دقت پدر و مادرصورت میگیرد. به این معنی كه كودك میخواهد دقت والدین را به‌خودش جلب كند تا به این ترتیب حس از دست دادن انها را جبران كند و در نهایت اساس برای بازگشت او به منزل فراهم شود.

 

بد رفتاری با اولیاء مدرسه

از پرخاش به آموزگار گرفته تا درگیری با سایر اولیاء مدرسه مثل مدیر، ناظم و…. از دیگر علامت‌هاي ناخودآگاه اضطراب ترس از مدرسه میباشند.

 

 

ارسال نظر :